Domy dla dzieci im. Jana Pawła II

Bank PeKaO S.A. II oddział Radom
Nr konta:

12-24 lipiec 2013

12-24 lipiec 2013r. to czas który mieszkańcy Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu z filią w Starachowicach spędzili  w  kurorcie z przedwojennym charakterem, położonym w otoczeniu zdrojowych parków i ogrodów pośród przepięknych krajobrazów Szwajcarii Połczyńskiej i przyrody Drawskiego Parku Krajobrazowego miejscowości – Połczyn Zdrój.

Kolonia odbyła się w ramach projektu „Wypoczynek letni – Połczyn Zdrój 2013r.”. Głównym celem wyjazdu było zapewnienie dzieciom i młodzieży wypoczynku w okresie wakacyjnym oraz taki wpływ na dziecko, który zapobiegnie negatywnym, trwałym zmianom w jego psychice. Istotnym elementem wyjazdu były warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne mające charakter promowania zdrowego stylu życia z nastawieniem na problematykę uzależnień. Pobyt w Połczynie koloniści rozpoczęli od zwiedzenia „Perełki” Połczyna Zdroju -pięknego parku uzdrowiskowego, zachwycającego bogactwem drzew i krzewów, w którym znajdują się stawy parkowe, drewniane altany i mostki, nadające temu miejscu wyjątkowy charakter. Poza tym w Połczynie dzieci miały możliwość zwiedzenia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Komisariatu Policji- gdzie zapoznali się z pracą strażaka i policjanta oraz sprzętem znajdującym się w tych placówkach. Podczas 13 dniowego pobytu na terenie Domu Wczasów Dziecięcych koloniści korzystali z zabiegów leczniczych ordynowanych przez lekarza m.in. kinezyterapii, inhalacji, masaży, masaży perełkowych.  W ramach kolonii zorganizowany był wyjazd do  Kołobrzegu gdzie dzieci  zwiedziły miasto a w nim dzielnicę sanatoryjną, latarnie morską, starówkę, sanatorium Bałtyk, molo, odbył się również spacer brzegiem morza pod Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Ponadto dzieci miały okazję zwiedzenia Szczecinka, Bornego Sulinowa, Czaplinka, Starego Drawska, Doliny Pięciu Jezior. Miejscem w którym wszyscy koloniści świetnie się bawili był Sławogród- skansenem, gdzie była możliwość dotknięcia i posmakowania  historii dzięki atrakcją znajdującym się w nim m.in.: w chacie z dawną architekturą i budownictwem czy w chacie kowala. Mieli również możliwość rzucać oszczepem do celu, walczyć na bezpieczne miecze, wybić pamiątkowe monety w kuźnicy oraz wypiekać podpłomyki. Dużym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych kolonistów cieszyły się wyjazdy do Aquaparku w Świdwinie i Jarosławcu oraz rejs statkiem po Morzu Bałtyckim i jeziorze Trzesicko. Ogromnym zainteresowaniem wśród kolonistów cieszyły się wycieczki rowerowe, nauka gry w tenisa, jazda na rolkach oraz  zajęcia z ratownictwa medycznego i zajęcia plastyczne w plenerze.

Wszyscy wrócili z wyjazdu bardzo zadowoleni,  opaleni i wypoczęci. Wyjazd ten na długo pozostanie w pamięci i sercach zarówno mieszkańców jak i pracowników placówki.

.