Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan: Świąt Wielkanocy. Obejmuje on czterdzieści dni, liczonych od Środy Popielcowej. Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa.
W okresie wielkiego postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych. Żeby pomóc wiernym w głębokim przeżyciu okresu przygotowania do Wielkanocy w kościele odprawiane są specjalne nabożeństwa.
W piątki w każdej parafii odprawiana jest DROGA KRZYŻOWA. Podczas nabożeństwa wspomina się czas sądu nad Jezusem, drogi, jaką szedł z krzyżem na Golgotę i jego śmierci na krzyżu. W niedzielę wierni gromadzą się na GORZKICH ŻALACH. Podczas nabożeństwa śpiewane są żałobne pieśni, upamiętniające kolejne etapy męki i śmierci Chrystusa. W każdej parafii organizowane są też wielkopostne REKOLEKCJE. Podczas trzech lub czterech rekolekcyjnych dni na mszach świętych głoszone są specjalne kazania, które mają pomóc przygotować się do sakramentu pokuty i przeżycia w łasce uświęcającej czasu świąt.